sobota, 13 marca 2010

Geneza rodu Strzetelskch - cd. - Linia trembowelska

Ignacy Franciszek Strzetelski (1761-1834), - był właścicielem majątku ziemskiego pod Trembowlą i piastował urząd asesora sądowego lub też sędziego grodzkiego w Trembowli. 
Ożenił się z Marianną Kaszuba herbu Poraj.  Małżeństwo to dało początek młodszej linii Strzetelskich - tak zwanej linii trembowelskiej, która przeniosła nazwisko Strzetelskich na osiem nowych pokoleń.  Pokolenia te dotrwały do czasów nam współczesnych. Do ich przedstawicieli zaliczam się również i ja - Piotr Strzetelski oraz moja rodzina. 

Żona Ignacego Franciszka Strzetelskiego - Marianna Kaszuba, pochodziła z okolic Sanoka. Jej rodzina od końca lat 1400-nych była znana w powiecie sanockim. Jeden z jej krewnych, Jan Kaszuba ożeniony z Marią Pobiedzińską, był posesorem trzech wsi - Niewiastki, Chodorówki i Lasówki (1487-1496). 
Ciekawe!!! - W przekazach historycznych znajdujemy informację, że Jan Kaszuba, podstolic połocki podpisał wraz z Jerzym, łowczym starodubowskim oraz Konstantym, podstolicem połockim elekcję króla Augusta II. 

Ignacy Franciszek Strzetelski oraz Marianna Kaszuba dochowali się siedmioro dzieci - byli to sami synowie. 

Erazm Strzetelski (1787-1862) - mój pra pra pra dziadek, o którym obszernie już pisałem (patrz niżej). Przypomnę tylko, że ożeniony z Marią Sawicką miał sześcioro dzieci - Alfreda, Artura (mój pra pra dziadek), Witolda, Olimpię Zofię, Sydonię Izabelę, oraz Aurelię Herminę. Na temat każdego z nich pisałem lub będę pisał jeszcze. 


Rafał Strzetelski (1805-1879) - był księdzem . Ukończył Seminarium Duchowne we Lwowie. Do roku 1855 był wikarym , a później (1856-1879) proboszczem  w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Trójcy w Uściu Zielonym nad Dniestrem. Tam też zmarł i na tamtejszym cmentarzu parafialnym został pochowany. 
Ignacy Strzetelski (junior) - (1810-1877) - był właścicielem ziemskim w okolicach Grzymałówki. Ożenił się z Apolonią Borzemską herbu Jelita, która też była właścicielką ziemską (prawdopodobnie wsi Grzymałówka). Wspólnie dochowali się czworo dzieci:  
1. Hermina Strzetelska (1850-1930);  2. Fulgenty Strzetelski (1854-1928), 3. Franciszka Ksawera Strzetelska (1856-1912), 4. Wincentyna Strzetelska.  Mieli również podobno przybraną córkę Marię (1863-1878), która zmarła w wieku 15 lat. 

Ksawery Strzetelski (ur. po roku 1812 - zm ?) - urodził się w majątku swojego ojca Ignacego Franciszka pod Trembowlą. Wiadomo o nim tylko tyle, że był właścicielem majątku ziemskiego w Chałuszczyńcach na Podolu, gdzie też zmarł. Sprawował podobno urząd burmistrza w Tarnopolu.  Ożenił się z panną Klarą, o niestety nieustalonym nazwisku. Nie zostawił po sobie niestety żadnych potomków. 

Konstanty Strzetelski, 
Artur Strzetelski, 
Witold Strzetelski
- na ich temat niestety nie posiadamy żadnych informacji, wiadomo tylko tyle że wszyscy zmarli w młodym wieku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz