Dzisiaj publikuję ciekawe zdjęcie autorstwa fotografa Hennera ze Lwowa, prawdopodobnie z roku 1913-1914 przedstawiające mojego stryja Benedykta Fulińskiego (stojący pierwszy po prawej stronie) - brata mojej prababci Karoliny Strzetelskiej z domu Fulińskiej, w otoczeniu swoich kolegów, członków i sympatyków Towarzystwa Naukowego im. Kopernika we Lwowie oraz współpracowników Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie.
Jest to o tyle ciekawe i interesujące zdjęcie, gdyż u dołu widnieją podpisy (autografy) wszystkich osób widocznych na nim.
Stoją od prawej strony:
Benedykt Fuliński - urodził się 21 listopada 1881 r. w Chlebowicach Świrskich pod Lwowem. Po ukończeniu gimnazjum w Stanisławowie studiował w latach 1902-1906 nauki przyrodnicze w Uniwersytecie Lwowskim, uzyskując tam w roku 1908 doktorat filozofii w zakresie zoologii, a w roku 1919 habilitację. W latach 1907-1919 był nauczycielem w gimnazjach lwowskich, a równocześnie w latach 1918-1922 sprawował funkcję sekretarza Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie. Opierając się na Zakładzie Zoologii Uniwersytetu oraz Muzeum pracował nad embriologią stawonogów, wirków i małżów oraz nad zjawiskiem restytucji u wirków. W latach 1919-1941 był profesorem zoologii i anatomii zwierząt domowych na Wydziale Rolniczo-Lasowym Politechniki Lwowskiej, a równocześnie wykładowcą zoogeografii i innych działów biologii w Uniwersytecie. Od roku 1932 był członkiem PAU. Był bardzo czynny w lwowskich towarzystwach naukowych i krajoznawczych, był m.in. współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego i do roku 1939 redaktorem „Zoologica Poloniae". Redagował też miesięcznik „Przyroda i Technika". Zmarł 2 marca 1942 r. we Lwowie.
(Zapraszam również do obejrzenia strony poświęconej wspomnieniom z przedwojennego Lwowa autorstwa Ewy Nadachowskiej-Fulińskiej, córki Benedykta Fulińskiego).
Stanisław Pawłowski - polski geograf, późniejszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca geografii krajobrazowej.
Wojciech Rogala - polski geolog, którego praca była związana z geologią karpackich złóż ropy naftowej. Niewykluczone że na jakimś etapie swojej pracy zawodowej mógł zetknąć się z Jerzym Strzetelskim.
Jan Hirschler - polski biolog, profesor zoologi i anatomii porównawczej
Siedzą od prawej strony:
Edward Schechtel - zoolog na Uniwersytecie Lwowskim (1911), późniejszy hydrobiolog, zajmował się głównie ichtiologia i rybactwem. w latach 1923-1957 profesor Uniwersytetu Poznańskiego
Jan Grochmalicki - polski naukowiec, zoolog, późniejszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego, sekretarz Muzeum im. Dzieduszyckich we Lwowie
Rudolf Zuber - polski geolog i podróżnik, był światowej sławy specjalistą i rzeczoznawcą w poszukiwaniach ropy naftowej. Był wzywany do poszukiwań ropy przez liczne kompanie i rządy (być może, że również i geolog - Jerzy Strzetelski mógł konsultować swoje naukowe dokonania właśnie z prof. Zuberem. W latach 1912-1914 r. Rudolf Zuber odkrywa w Szczawnicy źródła silnej szczawy- do dziś noszącą one nazwę "wody Zuber".
Julian Tokarski - polski geolog, petrograf i gleboznawca, profesor Uniwersytetu we Lwowie, Politechniki Lwowskiej, UJ, AR w Krakowie, oraz AGH